Prezydent Polski wycofuje z urzędu propozycję przerwania reformy wymiaru sprawiedliwości

prezydent polski
Wątpliwości, szukał wyjścia z kryzysu, utworzonego z Brukselą próby Rządu w sprawie mianowania sędziów wyższych sądów.

Stanowisko Andrzeja Dudy

Polski prezydent Andrzej Duda podał się do dymisji w poniedziałek swoją ofertę o wprowadzeniu poprawek do Konstytucji w celu zmiany wymiaru sprawiedliwości, reforma krytykowane ze strony Unii Europejskiej (UE), i, co wywołało masowe protesty w kraju. Wątpliwości, poinformował o wycofaniu swojego projektu godziny po jego złożeniu, po sprawdzeniu, że nie jestem osiągnąć wymaganej większości dwóch trzecich głosów deputowanych do zatwierdzenia.

duda
“Istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie przyjęty z tą poprawką”, bo się z dwóch głównych partii opozycyjnych “Platforma Obywatelska” (PO, którzy chcą wywyższyć samego siebie) i Nowoczesna (liberalnej) chcieli zrobić to, wyjaśnił, Wątpliwości, Telewizor w Polsce. Wcześniej, Komisja Europejska wskazała, że przeanalizuje “uważnie nowe propozycje” przewodniczący Wątpliwości dotyczące reformy sądownictwa.

Słowa Timmermans’a

timmenmans

“Jesteśmy gotowi do kontynuowania dialogu w Brukseli czy Warszawie”, powiedział wiceprezes, dyrektor wspólnoty, Frans Timmermans, który ma za zadanie prowadzić dialog z tym krajem o jej stanie zdrowia, prawa. Polska znajduje się w centrum uwagi w Brukseli z powrotem do władzy Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, nacjonalistycznej i konserwatywnej) w 2015 roku, a zwłaszcza za jego kontrowersyjna kompleksowej reformy systemu sądownictwa, które, zdaniem Komisji, jest szkodliwe, rządów prawa i niezależności władzy sądowniczej.

Po pierwszej reformy Trybunału Konstytucyjnego, w Brukseli został otwarty w 2016 roku dialog, na razie bezskutecznie, polski rząd, bo od tamtej pory Warszawie zatwierdzał i inne reformy w zakresie sądowej, którzy kazali skakać sygnalizacji na łono wspólnoty. W końcu lipca, Timmermans nawet zakwestionowane rozporządzenie w sprawie Komisji włączyć “niezwłocznie” w artykule 7 europejskich umów, procedura nie została opublikowana w bloku, co może spowodować utratę prawa głosu Polski w ramach UE.

Liberum Veto

Oferty złożone w poniedziałek prezydent polski wpływie dwóch reform określonych w Brukseli —od Krajowego Sądowego Rady i Sądu Najwyższego, które Wątpliwości, zbliżonej do rządzącej partii premiera Beata Szydło, rzucił swoje veto. Szef polskiego Państwa zamierza wzmocnić swoje kompetencje w procedurze mianowania sędziów, i, w szczególności, gdy Bruksela już wielokrotnie poddawane krytyce w pełnomocnictwa udzielonego przez ministra Sprawiedliwości na wniosek Rządu weta Wątpliwości.

liberum veto

“Przyszedł przypadku, jeśli w ciągu dwóch miesięcy Diety [Sejmu] nie designase, większością trzech piątych głosów członków Krajowej Rady Sądownictwa, to prezydent może wybrać swoich członków spośród kandydatów przedstawionych”, wyjaśniał Wątpliwości. Do tej modyfikacji, prezydent uważa, że potrzebna jest reforma Konstytucji, która zwróciła się z prośbą do posłów i nie uzyskała większości, niezbędnego do ich ewentualnego przyjęcia. Co do Sądu Najwyższego, jego propozycja polega na tym, aby wzmocnić swoje siły, aby utrzymać w działalności sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Po ogłoszeniu Wątpliwości, Timmermans powiedział, że jeszcze “wiele do zrobienia”, aby usunąć zaniepokojenie w Brukseli i podkreślił, że UE może podjąć decyzję o Polska “później w tym roku”. “Istnieje szerokie poparcie Rady [UE], aby spróbować znaleźć rozwiązanie”, zapewnił.